Vaša košarica je trenutno prazna.

Probaj

Vrijeme je za zimnicu

Vrijeme je kada se uveliko pripremaju sva ona ukusna čuda zimnice. Svaka domaćica ima svoje male trikove kad je u pitanju priprema zimnice koje je uglavnom naučila od svojih majki.

U nedostatku svježeg povrća i voća, ostavljena zimnica je velika blagodat za trpezu u zimskim danima. Ljubav, tradicija i posebno čuvani rituali i recepti su znamenje svake porodice. Svi imaju svoje bilježnice "kuhare" koje brižljivo čuvaju, ali isto tako s pažnjom ugoste svojim pripravcima drage goste.

Iako će svaka domaćica sa zagonetnim smješkom da vas pogleda kada je upitate za recept, sve se slažu u jednom: pravila za stavljanje zimnice jesu ispravne patent tegle, dobar kvalitet voća i povrća i posebno adekvatna ostava gdje se zimnica odlaže. Ako se zimnica ostavlja u običnim teglama, bez hermetičkih poklopaca, moraju se tegle čvrsto uvezati celofanom ili pergament-papirom i kanapom. Iako se većina upravo tih savjeta pridržava i vjerno prati, sigurni smo da vam neće biti na odmet ni ovi koje smo mi za vas pripremili.

Ajvar

Ajvar je jedan od najukusnijih specijaliteta balkanske kuhinje. U Bosni i Hercegovini koristi se najčešće kao namaz, npr. sendvičima ili se koristi kao dodatak jelima sa roštilja.

Potrebno:

  • 6 kg crvene masnate paprike
  • 3 kg plavog patliđana
  • 3 kg paradajza
  • 3 kašike soli
  • 100 gr šečera
  • 1 dc sirćeta
  • 2 dc ulja
  • 2 gr konzervansa
  • 1 glavica bijelog luka

Oprane i očišćene paprike samljeti na mašinici za meso. Isto tako samljeti i oguljeni patliđan kao i oguljeni paradajz.

U šerpu staviti ulje, a zatim dodati paradajz. Kad se masa upola smanji dodati papriku i patliđan i sve to kuhati dok tečnost ne ispari. Na kraju dodati ostale sastojke. Sipati smjesu u tegle, te staviti u ugrijanu rernu da se uhvati pokorica odozgo i ostaviti u rerni da se ohladi, zatim ugrijati malo ulja i po 2 kašike sipati u svaku teglu preko ajvara. Ulje treba da bude vruće tako da zacvrči kad se sipa odozgo, povezati tegle i čekati zimu.

Pekmez od malina

Pekmez od malina je klasičan recept za pekmeze i najbolje mjesto za početi. Ne samo da je to najlakši i najbrži pekmez za pripremiti nego je i najukusniji. Budući da je omjer voća i šećera jednak, količine sastojaka u receptu mogu se povećati ili smanjiti kako želite. Zaista ne može biti jednostavnije!

Potrebno:

  • 900g svježih ili smrznutih malina
  • 900g ugrijanog bijelog šećera
  • (stavite 110g manje ako je voće izrazito slatko)
  • 3 tegle od 450 g

Operite, osušite te sterilizirajte staklenke u pećnici 15 minuta. Stavite maline u široku posudu od nehrđajučeg čelika. Zgnječite ih i kuhajte 3 do 4 minute na srednjoj temperaturi dok ne puste sok, zatim dodajte zagrijani šećer te miješajte na blagoj vatri dok se šećer u potpunosti ne otopi.


Povećajte temperaturu do vrenja i kuhajte otprilike 5 minuta stalno miješajući (zamrznute maline kuhajte oko 6 minuta). Isprobajte pekmez tako što ćete čajnu kašikicu pekmeza staviti na hladan tanjir i ostaviti na hladnom mjestu nekoliko minuta. Pritisnite pekmez kažiprstom. Ako se nabora čak i samo malo, gotov je.

Odmah ga maknite sa štednjaka. Ulijte ga u sterilizirane staklenke, te ih odmah pokrijte. Čuvajte pekmez na hladnom mjestu ili na polici u kuhinji kako biste se mogli sjajno osjećati svaki put kada ga vidite. Kako god, biti će toliko ukusan da neće dugo trajati!