Vaša košarica je trenutno prazna.

Probaj

Kako dobiti bitku sa kilažom?!

Bitka koju vodimo sa kilogramima godinama baš sada može dobiti novi izgled. Na vama je samo da iznenadite svoju "konkurenciju" i odbacite lošu hranu i okrenete se novim navikama.

Poznato nam da je glavni krivac naše loše ishrane razne emocije i dešavanja oko nas, bez obzira da li je u pitanju raskid, stres ili čista dosada. Naravno, uvijek imamo i one koji su u stalnom krugu novih dijeta koje obećavaju previše dobre rezultate da bi bili istiniti. Međutim, bez obzira šta je u pitanju, svijetlost na kraju tunela će doći.

Emocionalno jedenje

Da li Vam je poznato da nakon svakog ljubavnog kraja potežemo za slatkišima svih vrsta. No, međutim, emocionalno jedenje nije samo ubacivanje u usta kašike za kašikom omiljenog sladoleda nakon raskida ispunjenog jecajima. 95% našeg unosa hrane u organizam je izazvano emocijama, kaže Bet Kastl, ekspert za emocionalno jedenje iz Kanade. Kada Vas emocije kao što je stres, tuga ili dosada odvuku u kuhinju, uhvaćeni ste u zamku prejedanja.

„Kada ljudi traže udobnost, oni se lahko okrenu hrani, “kaže ona.“ U tom momentu , čini im se da se osećaju bolje“. Ali čim završite sa dva ili tri svog omiljenog čokoladnog kolača, osjetiće se još gore nego prije. Potez koji ste napravili da se oslobodite stresa zapravo je učinila da se osjećajte još gore - začarani krug koji se pretvara u višak kilograma.

Najvažnija stvar koju treba da uradimo kada postanemo žrtva emocionalnog prejedanja je da oprostimo sebi, kaže Kejti Metson, terapeut poremećaja u ishrani iz Rokforda u Ilinoisu. Time što kažnjavate sebe što ste ponovo upali u vagon dobijanja - gubljenja na težini može borbu da učini još gorom. Momenat u kojem opraštate sebi je momenat u kojem možete da počnete da radite korake kako bi poboljšali svoju vezu sa hranom, kaže ona.

Ponekada je gotovo nemoguće da sami prevaziđete problem emocionalnog jedenja. Ako mislite da ćete postati depresivni ili da će stres početi da preuzima kontrolu nad Vašim životom, najbolje je da se obratite terapeutu ili doktoru, kaže Metisonova.

Klub "Čisti tanjiri"

“Pojedi sve iz tanjira”. Na prvi pogled, to je jednostavan zahtijev Vaših roditelja koji se ponavlja svako veče u vrijeme večere. Ali ispod površine, reflektuje dio problema i može biti jedna od najgorih navika koju treba da prevaziđete.

Klub Čistih tanjira datira još iz Prvog svjetskog rata u kampanji Predsjednika Vudrov Vilsona, koja je imala za cilj da osigura da se hrana cijele nacije ne baca. Djeca su pitana da li hoće da polože zakletvu: „Za stolom, neću ostavljati ni komadić hrane u tanjiru. Neću jesti između obroka, a večeru ću čekati.”

Skoro vijek kasnije, mnogi su još vjerni članovi ovog kluba. Ako ograničite sebe na određeni broj obroka dnevno, mnogo je veća vjerovatnoća da će te se prejesti. Kada „sačuvate“ svoj apetit samo za večeru, vjerovatno ćete pojesti cijeli tanjir hrane iako Vam ova količina nije potrebna. Podijelite svoj dan na nekoliko manjih obroka, umjesto da dijelite dan na doručak, ručak i večeru. 

Jedenje u kasnim noćnim satima

Možda preskočite doručak, izrežete sebi krišku hljeba ili preživite čak cijelu nedelju na crvenoj paprici. Preskakanje obroka ili izbacivanje određene grupe hrane -- su tehnike koje Vam pomažu da “izgubite pet kilograma dnevno” ili “pojas za spašavanje oko stomaka” – ali mogu dovesti do toga da šećer u krvi bude neizbalansiran, a Vaš apetit nezadovoljen. 

Ignorišući signale gladi ili sitosti koje šalje naše tijelo, isključujemo hranu iz naše potrebe. Međutim, na kraju dana ta potreba je nezasita i dolazi do prejedanja. Ove navike vode nas do najčešće greške - ukoliko preskačemo obroke i pijemo kafu da "zamaskiramo" potrebu za hranom, na kraju ćemo biti umorni i izgladnjeli, a utjehu i zadovoljstvo ćemo pronaći u jedenju u kasnim noćnim satima. 

Ključ za izbegavanje ovog problema je da ne preskačete obroke i da ne budete gladni tokom dana.