Vaša košarica je trenutno prazna.

Probaj

Greške koje pravite pri spremanju tjestenine

O, tjestenina …Vjerovatno najukusnije i najlakše jelo za spremanje koje postoji, zar ne? I dok svakako ne možemo dovoditi u pitanje njen savršen ukus, ispostavilo se da njeno spremanje i nije toliko jednostavno koliko Vvm se činilo. Da li i vi pravite neke od ovih osnovnih grešaka? 

Mala šerpa

Ukoliko pripremate tjesteninu u manjoj šerpi, vjerovatno morate da ih prepolovite kako bi stale u nju. Takođe, mala šerpa je može učiniti gnjecavom i ljepljivom

Kada tjesteninu stavite u malu šerpu sa ključalom vodom, to će značajno smanjiti temperaturu, što znači da je potrebno duže vremena da voda ponovo provri. A što je tjestenine duže u mlakoj vodi postaje sve ljepljivija i ljepljivija.

 Ne čekate da voda provri

Umirete od gladi i jedino što želite je da pojedete omiljeni obrok, ali čini se da je vodi potrebna čitava vječnost da provri. Znamo da čekanje može biti teško, ali nemojte pasti u iskušenje i ubaciti tjesteninu u mlaku vodu. Ona samo može postati ljepljivija, gnjecavija i bezukusna.

Koristan savijet: Koristite toplu vodu iz bojlera kako bi brže proključala.

Dodajte ulje u vodu za kuhanje

Ovo vjerovatno radite godinama, zar ne? Pa, vrijeme je da to zaboravite i krenete dalje. Zašto? Zato što stavljanje ulja u vodu neće spriječiti da se tjestenina lijepi, ali će je učiniti masnijomšto znači da se ni sos neće dobro zalijepiti.

Sljedeći put kada budete spremali tijesteninu, zaboravite na ulje!

Zaboravljate so

Kako smo već utvrdili da dodavanje ulja nije baš dobra ideja, dodavanje soli je nešto što nikako ne smijete da propustite. Najboli kuhari svijeta se slažu u tome da voda za tjesteninu treba da bude slana otprilike kao morska voda, tako da Vam definitivno treba mnogo više od prstohvata soli.

Nemojte brinuti, tjestenina je neće u cijlosti upiti!

Ubacili ste tjesteninu u vodu i zaboravili na nju

Istina, tjestenina ne zahtijeva puno pažnje prilikom kuhanja, ali je ne možete ni ignorisati. Uradićete pravu stvar ako je s vremena na vrijeme promiješate kako bi bili sigurni da se neće zalijepiti i neravnomijerno skuhati.

Koristite drvenu kašiku i budite nježni - tjestenina će Vam biti zahvalna.

Kuhate je čitavu vječnost

Vrijeme koje je propisano na pakovanju je dobar vodič - neće se prekuhati, biti hrskava, ili još gore završiti kao kašasta masa. Ali ako planirate da dodate sos (a vjerovatno planirate), dobra ideja bi bila da sklonite tjesteninu sa šporeta par minuta ranije, i onda da je skuhate zajedno sa sosom tih par minuta. 

Na ovaj način, tjestenina će upiti mnogo više sosa i biće ukusnija.

Ispirate tjesteninu hladnom vodom

Ispiranje tjestenine hladnom vodom neće učiniti da se ona ne lijepi, jednostavno će isprati sve ukuse i ohladiće je. Umijesto toga prebacite tjesteninu pravo u lonac sa sosom, gde će ona nastaviti da se kuha još koji minut i upiće sve te predivne ukuse.

Prosipate vodu u kojoj se tjestenina kuhala

Dok mislite da vodu u kojoj se kuhala tjestenina uskoro treba da bacite, ona je ustvari savršen sastojak za sos. Već je super zgusnuta, pa je idealna za pripremu domaćeg sosa i takođe mu može poboljšati ukus. 

Kada završite sa pripremanjem tjestenine, sačuvajte par kašika vode u kojoj ste je kuhali i jednostavno ih dodajte u sos.

Ostavljate tjesteninu dugo da stoji

Kod tjestenine, sve je u brzini, a brzina je naročito važna kada je tjestenina gotova. Ako je ostavite dugo da stoji, jednom kad je skuhana i procijeđena, ona će postati hladna, tvrda i ljepljiva

Šta god da radite potrudite se da sos bude gotov prije nego što se tjestenina skuha - na ovaj način će Vaš obrok biti ukusan i sočan.