Vaša košarica je trenutno prazna.

Probaj

7 najčešćih grešaka pri pripremi jela od ribljih fileta

 Ako ste ljubitelj mesa, definitivno najbolji izbor bi bila riba. Izuzetno je zdrava, lako se sprema i što je najvažnije ne opterećuje želudac kao druge vrste mesa. Ma koliko da su riblji fileti najlakši za pripremu, postoji nekoliko stvari na koje biste morali da obratite pažnju kako biste dobili najbolja i najukusnija jela...

Niste pregledali ribu tražeći kosti

Iznenađenje! Čak i riba koja je označena kao „bez kostiju“ ponekad sadrži sitne kosti. A kost u grlu kao što znamo je sasvim siguran način da sebi upropastite večernji užitak. Prije nego što bilo šta uradite i krenete pripremati jela, pomoću prstiju opipajte filete  kako biste izvadili kosti koje su promakle pri čišćenju (na žalost, vizuelna provjera jednostavno nije dovoljno temeljna). Ako ih nađete, najlakše ih možete izvaditi krupnijom pincetom.

Stavili ste previše soli u marinadu

So je od esencijalnog značaja za sam ukus ribe, kao i mnogih drugih jela, ali ovdje naročito – no u ovom slučaju nikako nije dobro to što ona vrlo lako razlaže proteine i izvlači vodu iz namirnice. Ako dopustite filetima da odstoje u preslanoj marinadi, na kraju kuhanja ćete dobiti filete koji su gnjecavi i suhi, a ne čvrsti i vlažni.

Dakle, savjetujemo Vam da u marinadu dodate samo prstohvat soli i da ostatak začina dodate tik pred stavljanje ribe u tavu ili rernu.

Niste osušili ribu

Želite li da Vam riba ima hrskavu, zlatnu koricu? Naravno da želite, svi to žele. Ukoliko je površina ribljeg fileta isuviše vlažna, ona će se napariti – a ne peći – u tavi. Stoga učinite sebi uslugu i papirnim ubrusom ili kuhinjskom krpom dobro osušite filete prije nego što ga ubacite u tavu.

Niste dovoljno zagrijali tavu

Vjerovatno dobar dio odluke da pripremite ribu za večeru proizilazi i iz same činjenice da se ona brzo priprema. Ali morate biti ipak biti malo strpljiviji i sačekati da tava bude spremna za nju i dovoljno vrela (ulje bi trebalo da krčka, ali ne i da se dimi) prije nego što je stavite u nju.

Isuviše hladna tava jednostavno neće omogućiti ribljem mesu da se ujednačeno peče – vjerovatno će doći do lijepljenja.

Niste prvo ispekli stranu sa kožom

To da li je riba pečena prvo sa strane na kojoj je koža ili na onoj gdje je nema Vam vjerovatno ne zvuči nimalo bitno. Ali bitno je – itekako. Prvoj strani fileta je potrebno dosta duže vremena da se ispeče nego onoj drugoj, a debele, masnija koža pomaže da se zaštititi delikatno riblje mesto. Ako pak ne želite uopšte da jedete kožu i to je u redu. Možete je oguliti tek onda kada se riba ispeče.

Neprestano ste se „igrali“ sa njom dok se pekla

Nema potrebe da okrećete i bockate riblje filete dok se peku. Zapravo, svaki pokušaj okretanja istih prije nego što se donja strana ispeče će samo učiniti da se filet zalepi i pokida. Neka se prva strana ispeče tako da se podjednako lako odvaja od tave, a potom je okrenite i zatim na isti način ispecite i drugu stranu – to je sve, nema drugih okretanja.

Pekli ste je isuviše dugo

Prepečena jela su najčešća greška većine ljudi, a naročito kada se radi o ribi. Ovo je takođe i najgora greška za ribu, jer je predugi boravak u tavi suši, postaje previše tvrda i bezukusna. Vrijeme pripreme za različite tipove ribe je takođe različito, ali uopšteno posmatrano, trebalo bi da posvetite od 3 do 5 minuta vremena po strani fileta.

Ako niste sigurni u ovu metodu i svoje vještine, možete se koristiti termometrom. Skinite ribu sa vatre onda kada dostigne temperaturu od 60° C na svom najdebljem, najmesnatijem dijelu. Potom je ostavite sa strane i pričekajte da mesto dostigne još 2-3° C višu temperaturu, jer je to minimalna unutrašnja temperatura koja se preporučuje za ribu.