Vaša košarica je trenutno prazna.

Probaj

Sve što niste znali o cvekli, a uvijek ste htjeli da pitate

Cvekla je poznata kao namirnica koja na mnogo načina pomaže našem zdravlju. U nastavku vam donosimo samo neke od prednosti ovog povrća.

Cvekla vodi porijeklo sa obala Sredozemlja poznata kao lijek za mnoge bolesti još od davnih vremena.

Sadrži najširu lepezu vitamina i minerala, lako je probavljiva, te izuzetno bogata bjelančevinama, mastima i ugljenim hidratima.

Prednosti cvekle

Bogata je kalcijumom, kalijumom, natrijumom, fosforom, magnezijumom, gvožđem, fluorom, manganom, bakrom, jodom, sumporom, litijumom, bromom...

Kada su u pitanju vitamini, cvekla je bogata vitaminima B1, B2, C, te izuzetno rijetkim vitaminom u biljnim namirnicama,a to je B12.

Crvena boja cvekle potiče od antocijana koji utiče na obnavljanje krvi, dok biljka u cjelini djeluje i antikancerozno.

Cvekla kao lijek

Njena ljekovitost je potvrđena u slučajevima demineralizacije kostiju i zuba. Prisustvo joda čini je dragocjenim lijekom protiv ateroskleroze i procesa starenja.

Betanin i betain koje cvekla posjeduje, regulišu krvni pritisak, smanjuju holesterol, održavaju krvne sudove u dobrom stanju, podstiču rad jetre.

Savršen odabir prilikom liječenja malokrvnosti kod djece i mladih osoba upravo je cvekla, jer sadrži visok procenat gvožđa. Povoljno djeluje i na rad crijeva i njihovu peristaltiku (pokretljivost) jer sadrži celulozu i pektin.

Kod nas se najčešće koristi korijen cvekle, ali stručnjaci tvrde da je ona korisna u cjelosti tokom cijele godine. Može da se uzima u neograničenim količinama, bez bojazni od bilo kakvih štetnih posljedica.

Lišće cvekle je po sastavu slično špinatu, te je najbolje tako i pripremati . Međutim, bez obzira što je cijela biljka jestiva, ljekovit je samo korijen.

Najbolje ga je sakupljati u jesen i skladištiti u umjereno toplim prostorijama, kako bi takav ostao tokom cijele godine.

Sok od cvekle ima posebnu vrijednost, jer je takođe djelotvoran kod mnogih bolesti. Najbolje je da se pije u kombinaciji sa medom, po pola čaše tri puta na dan. Soku također možete dodati i kim, kao i rendani hren, čime se dobija poseban ukus.

Kuhanjem cvekla gubi svoju ljekovitost pa je najbolje piti sok od svježe cvekle. Od kilograma cvekle dobije se oko 700 ml soka.

Sok od cvekle:

Cveklu dobro oprati, oguliti i ubaciti u Nutribullet, dodati jednu jabuku i jednu mrkvu, malo meda i preliti sokom od limuna.

Miksati 30-ak sekundi i pustiti da malo odstoji na sobnoj temperaturi. Zatim dobro procijediti, te piti u gutljajima cijelog dana.

Kod težih oboljenja preporučujemo pijenje pola litra soka, a kada se oseti poboljšanje, količinu smanjiti na četvrtinu.

Salata od cvekle:

Za jačanje želuca i jetre isjeći cveklu i upola manji korijen od celera.

Dresing za salatu: u Nutribullet ubaciti sol, jabukovo sirće, kašičicu maslinovog ulja i mljeveni kim. Salatu na kraju izmješati sa kiselom pavlakom i posuti peršunovim lišćem.

Zimnica od cvekle:

Može da se spremi i kao zimnica tako što se plod isječe na tanke kolutove, prelije jabukovim ili vinskim sirćetom u koje je dodato malo samljevenog kima. Tako spremljenu cveklu staviti u tegle i ostaviti za zimu.