Vaša košarica je trenutno prazna.

Probaj

Kako prehranom sniziti holesterol?

Pravilnom prehranom možemo utjecati na povišenu razinu holesterola i triglicerida. Holesterol se nalazi samo u namirnicama životinjskog porijekla! Prosječan unos holesterola hranom je 300 mg dnevno. Međutim, organizam sam sintetizira sav potreban holesterol te je unos holesterola hranom nepotreban, čak i štetan.

Prehrana protiv povišenog kolesterola

Visoki kolesterol katkad je povezan s dijabetesom, problemima sa štitnjačom, prekomjernim konzumiranjem alkohola, pretilošću i uzimanjem nekih lijekova. Ako imate povišeni kolesterol, doktor će vam svakako savjetovati odgovarajuću prehranu, a lijekove propisati prema potrebi, ovisno o dijagnozi i ostalim faktorima rizika nastanka. Voće i povrće, orašasti plodovi te žitarice kao što su zob, ječam i raž najbolji su izvor topivih prehrambenih vlakana, ali i biljnih sterola, tvari za koje su brojne studije dokazale blagotvorno djelovanje na regulaciju razine kolesterola u krvi.

U prehranu bi svakako trebalo uvrstiti i laneno sjeme. Sjemenke lana povoljno utječu na smanjenje rizika od kardiovaskularnih bolesti u bolesnika s povišenom razinom kolesterola. Nezasićene masne kiseline također snizuju razinu kolesterola. Tijelo ih treba za stvaranje hormona i drugih procesa. Jednostavne nezasićene kiseline su maslinovo ulje i ulje od uljane repice, a višestruko su nezasićene masnoće iz čičkovog, suncokretovog ili ulja kukuruznih klica. Linolinska kiselina, koja se nalazi u špinatu, leći i orasima, te omega-3 masne kiseline u ribljim uljima također se ubrajaju u poželjne sastojke prehrane.


Crvena riža

Crvena riža nastaje fermentacijom pomoću posebne vrste kvasca. Riječ je o kvascu Monascus purpureus koji luči crveni pigment, zahvaljujući kojemu crvena riža ima taj prepoznatljiv izgled i specifičnu aromu. Pripisuju joj se ljekovita svojstva, pa je tako u Kini od davnina prihvaćena kao narodni lijek za bolesti srca i krvnih žila. Kineska tradicionalna medicina upotrebljava crvenu rižu za poboljšavanje cirkulacije krvi više od tisuću godina. U Kini te ostalim zemljama Dalekog istoka crvena je riža korištena i kao lijek kod problema s probavom i slezenom.

Na Zapadu je dobila znanstvenu potvrdu tek u novije vrijeme kada je ustanovljeno da crvena riža smanjuje vjerojatnost ponovnog srčanog udara te je dokazano da snižava razinu kolesterola u krvi. Najčešće se tako citira studija American Journal of Cardiology koja je pokazala da ekstrakt crvene riže u obliku dodatka prehrani može umanjiti kolesterol u krvi za 15 posto, te sniziti štetni LDL kolesterol za 21 posto. Rižin crveni kvasac sadržava niz prirodnih tvari iz obitelji monakolina koje u ljudskom tijelu imaju sposobnost blokiranja aktivnosti enzima koji proizvodi kolesterol, kojeg inače blokiraju statini, lijekovi za snižavanje masnoće. Ovaj kvasac proizvodi i čitav niz drugih tvari koje bi također mogle imati važan utjecaj na prirodno snižavanje kolesterola u krvi. Često je u uporabi pojam riža crvenog kvasca, jer ljekovita svojstva koja vezujemo za crvenu rižu zapravo potječu od djelovanja kvasca koji fermentacijom rižinog zrna proizvodi biološki aktivnu tvar crvene boje.

Voće i povrće

Vitamini i antioksidansi smanjuju oksidaciju kolesterola, pa se preporuča konzumacijavitamina C (paprika, narančin svježi sok, grejp, limun, jagode, kivi, brokuli, malina, kupina, krumpir, kelj, rajčica), vitamina E (suncokret, badem, soja, borovnice, špinat, pšenične klice, svi orašasti plodovi), te provitamina beta karoten (naranča, mrkva, tikva, krumpir, dinja, špinat, kelj, repa, zelena salata, marelica, lubenica, brokula). Od povrća, češnjak i luk snižavaju kolesterol i trigliceride u krvi. Bijelo grožđe u velikim količinama smanjuje oksidaciju kolesterola ulipoproteinima niske gustoće (LDL), a sojine bjelančevine reduciraju ukupni kolesterol.


Što izbjegavati?

Zasićene masnoće imaju najveći negativan utjecaj na razinu kolesterola. One se nalaze u mesnim namirnicama. Dnevna doza kolesterola trebala bi ostati ispod 300 mg. Takozvane kolesterolske bombe su, primjerice, školjkaši i rakovi, jetrica, jaja, svinjska jetra i goveđe iznutrice. Margarin sadržava nezdrave  transmasne kiseline krive za loš LDL kolesterol, koji vrlo pogoduju razvoju ateroskleroze i oštećenju krvnih žila. Preporuča se u prehrani zamijeniti margarin maslinovim uljem ili uljem orašastih plodova.