Vaša košarica je trenutno prazna.

Probaj

6 grešaka koje često pravimo prilikom pripreme hljeba

Svi smo postali stručnjaci za pripremu hljeba u prethodnih nekoliko sedmica, zar ne?

Ukoliko ste došli do zaključka da volite peći hljeb i da ćete to nastaviti i u narednom periodu, ali da u isto vrijeme vaš hljeb nije baš onakav kakav biste željeli - za vas smo pripremili uputstvo kako izbjeći 6 najčešćih grešaka prilikom pripreme hljeba. Mi imamo rješenje…

Greška #1: Ne obraćate dovoljno pažnje na precizno doziranje potrebnih sastojaka

Istina je da pečenje hljeba ne zahtijeva toliku preciznost kao recimo priprema deserta kada svaki gram može napraviti razliku, ali u isto vrijeme to ne znači da nešto možete samo onako pripremiti. Pravi balans sastojaka je naročito važan kada pripremate hljeb. Jednom kada postanete expert u pripremi hljeba, možete malo I eksperimentirati sa sastojcima ali ukoliko još uvijek niste vješti u tome bolje je da se držite recepta.

Pogrešan omjer sastojaka je u većini slučajeva odgovoran za većinu problema prilikom pripreme hljeba, poput onog da je hljeb previše suh ili vlažan ili se mrvi… Ukoliko koristite tačan recept, vagu I mjerice za namirnice sigurno ćete izbjeći ove problem I vaš hljeb će sigurno ispasti dobro.

Greška #2: Previše ležerno koristite kvasac

Kvasac je jednostavna namirnica, zar ne? Zgnječite ga, dodate toplu vodu I pričekate nekoliko minuta. I to je sve. Naravno da jeste, ali morate biti vrlo precizni kada koristite kvasac. Važno je da dodate I čajnu kašičicu šećera, voda ne smije biti ni hladna ni vrela već srednje temperature ( ako je voda hladna kvasac se neće “aktivirati” a ako je vrela uništit ćete ga) , I trebate mu dati vremena da djeluje prije miješanja tijesta.

Evo kako bi taj proces trebao izgledati: napravite malu “rupu” u sredini brašna koje ste pripremili za hljeb I dodajte kvasac I kašičicu šećera. Prelijte kvasac sa malo tople vode ili mlijeka (možete napraviti mješavinu vode I mlijeka), promiješajte I ostavite da se tijesto “podigne”. Pričekajte dok se na površini smjese ne formiraju mali mjehurići. Nakon toga ste spremni da počnete mijesiti svoje tijesto za hljeb.

Greška #3: Koristite premalo ili previše kvasca

Ovo je još jedna od onih stvari koje olako shvatamo kada pripremamo hljeb I zato nam hljeb bude manje ukusan. Stoga kada koristimo kvaasc, vrlo je važno da pratite recept I koristite tačnu količinu iz recepta. Nije važno da li je u pitanju svježi ili suhi kvasac ali je važnoda se uvijek pridržavate uputa.

Opća smjernica je da se po svakom kilogramu brašna koristiti jedno pakovanje svježeg ili 2 pakovanja suhog kvasca. Ukoliko koristite previše kvasca, hljeb če biti prozračan I pahuljast ali će se brzo isušiti. Ako ga planirate jeste odmah nakon pečenja to je onda uredu J Ali šta se desi ako stavite premalo kvasca? Ništa previše dramatično, ali će tijestu trebati više vremena da se podigne što može biti problem ukoliko ste već gladni I čekati samo još da hljeb bude spreman I pečen.

Greška #4: Ne prosijavate brašno

Vjerovatno mislite da prosijavanje brašna nije neophodno, ali to igra ključnu ulogu u kvaliteti hljeba koji pripremate zato biste to uvijek trebali uraditi. Kvascu je potreban zrak, a prosijano brašno sadrži mnogo više zraka nego kada ga tek uzmete iz pakovanja. Kada pečete hljeb, uvijek odvojite nekoliko minuta za prosijavanje brašna i vaš hljeb će sigurno biti savršene teksture.

Greška #5: Ostavljate tijesto premalo ili previše vremena da nadođe

Ovo se dešavalo svima: miješate smjesu, ostavite da nadođe i onda jednostavno zaboravite na to. I šta se onda dešava. Ukoliko ste zaboravili, a nije prošlo mnogo vremena ne bi trebali biti problema, ali ako je smjesa predugo stajala vjerovatno je nećete moći koristiti.

Zato je važno pustiti tijesto za hljeb da nadolazi tačno određeno vrijeme. Šta je to pravo vrijeme? Obično je to oko sat vremena, ali naravno uvijek tokom procesa možete pogledati da li je smjesa dovoljno nadošla I prije isteka ovog vremenskog perioda. Ukoliko nije ostavite ga malo duže. Ukoliko se volume udvostručio odmah ga trebate pripremati.

Ukoliko nemate vremena da pripremate svježu smjesu za hljeb svaki dan možete isprobati I drugu varijantu pripreme. Tijesto zamijesite kao I inače I smjesu stavite u frižider. Tijesto će taman do sutra nadoći I možete ga ispeći.

Greška #6: Ne čuvate hljeb propisno

Vaš hljeb se brzo isušuje? Možda ga ne čuvate propisno. Najveća greška koju možete napraviti je da ga čuvate u frižideru – jer je okruženje hladno I suho pa će se vaš hljeb isušiti I izgubiti mekoću.

Ukoliko ste zabrinuti da nećete moći iskoristiti hljeb na vrijeme, možete ga izrezati na porcije I zalediti u zamrzivaču. Na taj način hljeb će zadržati svježinu I uvijek ćete ga imati na raspolaganju kada vam zatreba. Sve što trebate učiniti jeste da ga malo ranije izvadite iz zamrzivača I ostavite da se odledi. Prijatno!